Blíží se Advent, víte co symbolizuje adventní věnec?

V adventním čase má mnoho lidí doma adventní věnec. Ačkoli je tato dekorace určitě slavnostní a oživuje svátky, má také velikou symboliku, kterou mnoho lidí vůbec nezná. Sama jsem se při navrhování kolekce adventních přáníček nechávala inspirovat především přírodou a nedodržovala výslovně symboliku. Nicméně jsem pro vás připravila přehled adventních symbolů, jak je dodržují křesťané:

KRUH

Adventní věnec má vždy tvar kruhu, protože nemá ani začátek, ani konec, je symbolem Boha, který je věčný, bez začátku i bez konce. Jinak se dá také popsat jako kolo osudu, koloběh dějů a dějin, všechno se točí a nic nemá konec, protože tam, kde je pomyslný konec, je ihned nový začátek. Kolo je tedy základ.

JEHLIČÍ

Podle křesťankských tradic je adventní věnec vždy vytvořený z jehličí. Tyto větve jsou stále zelené, stále živé. Symbolizují Krista, který pro nás zemřel, ale který vstal z mrtvých a nikdy už nezemře. Zelené větve také symbolizují naše nesmrtelné duše. Kristus přichází na tento svět a dává nám věčný život. Jehličím jsou propleteny červené cesmínové plody (bobule). Vypadají jako velké červené kapky krve. Symbolizují krev, kterou Kristus prolil za celé lidstvo. Dříve se používal věnec slaměný a vůbec se nezdobil a i to mělo určitě své kouzlo. Adventní věnec by měl mít na sobě jehličí nebo cesmínu (velmi zřídka v dnešní době viděnou), protože jehličí značí zdraví, život a odhání svými bodlinkami to zlé a nepříjemné.

SVÍCE

Počet svící na věnci, které by měly být řazeny vždy do čtverce, nikoliv řádku či jiných nepochopitelných míst, je typicky čtyři, i když dříve se přidávala i pátá svíce za Ježíše Krista. Čtyři svíce symbolizují čtyři týdny adventního období, času přípravy na Vánoce. Na začátku adventu se zapaluje jedna svíce a každý týden přibývá další. Světlo věnce vzrůstá každý týden tím, že je zapálena další svíce, a to nám připomíná, že čas narození Světla světa se blíží. Podle křesťanské tradice tak mohou duše pohotověji růst v lásce a v očekávání toho, že s příchodem Krista jako malého dítěte přichází období milosti.

Čtverec také značí symboliku čtyř ročních období a čtyř světových stran, které tím pádem mezi sebou musí mít pravidelný rozestup. Svíčky se zapalují vždy proti směru hodinových ručiček. První svíce se zapaluje o první adventní neděli (železná neděle), letos připadá na 3. 12. Tato svíčka symbolizuje Naději. Naději v lepší zítřky, ve zdravou budoucnost, ve splnění přání a tužeb, která nosíme v srdcích. Další neděli (bronzová neděle) zapalujeme druhou svíci za Mír - za mír v sobě, v lidech kolem, v zemi naší i v těch za hranicemi. Třetí adventní neděle se jmenuje stříbrná a o ní zapalujeme svíčku třetí, kterou zažeháváme za Přátelství. Vyjadřujeme tím dík za všechny své blízké kamarády a známé, kolegy z práce, sousedy, a přejeme si, aby se uzdravily všechny naše emocemi rozbourané vztahy s blízkými, se kterými si zrovna nemůžeme přijít na jméno. No a poslední svíčka, svíčka Lásky, se zapaluje o čtvrté adventní neděli, která je zlatá a letos připadá přesně na 24. prosinec.

A k lásce asi netřeba cokoliv dodávat. Ta je jediná smyslem všeho tohoto bytí. Pátá svíčka, pokud tuto tradici dodržujete, je zasvěcena Kristu.

BARVA

Barva čtyř svící má také symboliku. Věnec má mít tři fialové svíce a jednu růžové barvy. Fialové svíce (a stejně tak i fialové stuhy) mají zdůraznit ducha kajícnosti a obrácení. Fialová barva nám připomíná, že advent je období přípravy, ve kterém bychom se měli duchovně připravit tak, aby naše duše mohla přijmout Krista o Vánocích. Růžová svíce se rozžíhá o třetí naděli adventní, která se nazývá Gaudete. Gaudete je latinské slovo pro radost, symbolizuje prvek radosti uprostřed naší přípravy v duchu kajícnosti a obrácení a upozorňuje nás, že vánoční radost už je téměř zde. Růžová barva se získává smícháním červené a bílé. Bílá znamená radost, kterou slavíme o Vánocích. Červená barva pak symbolizuje lásku, se kterou Bůh Otec posílá svého Syna na svět. O Vánocích jsou všechny čtyři svíce nahrazeny bílými - náš čas přípravy minul a my vstupujeme do veliké radosti.

77 zobrazení0 komentářů